Yazar Abi

Akıncı İnsansız Hava Aracı

  Akıncı İnsansız Hava Aracı

  AKINCI

  24 Mayıs Günü Sosyal medya, Türkiye’nin taarruz sınıfındaki ilk insansız hava aracı olan ‘Akıncı‘ için yayınlanan belgeseli konuşuyor. İHA aracı (TİHA) ‘Akıncı‘ ile birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olan ve hava aracını geliştiren Baykar’ın teknik müdürü Selçuk Bayraktar da Twitter’da gündem oldu. İzleyenlerin gururlandıran ve  bir çoğunun gururlandırmak la kalmayıp ağlatan Belgesel #Akincibelgesel Etiketi ile Twitter’da En Çok konuşulanlar arasında yerini aldı. Bir çok kişi #Akincibelgesel etiketi ile Tebriklerini başta Selçuk Bayraktar olmak üzere emeği geçen tüm teknik ekibe teşekkürlerini iletti.

  Akıncı’nın Türkiye’yi dünyada bu sınıfta insansız hava aracı geliştiren ilk 3 ülkeden biri olarak da ayrıca Türk halkının göğsünü kabartmayı başardı.
  180 Gün sadece Belgesel çekimleri süren Akıncı 24 Mayıs Akşamı TRT 1 Ekranların da ve NTV Ekranlarında yayınlanarak tanıtıldı. Sınıfında en iyilerinden olan AKINCI Yerli olmasının dışında Teknik özellikleri ile de dikkat çekiyor. Hava da 24 saat kalabilme kabiliyeti  ile 40 bin feet servis tavanına sahip olan Akıncı, 400 kilogram dahili ve 950 kilogram harici olmak üzere toplam 1350 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip. 5 bin 500 kilogram kalkış ağırlığı bulunan hava aracı, 2 adet 450 HP gücünde turboprop motorla Rahatlıkla iniş kalkış yapabiliyor.

  YAPAY ZEKA İLE GÖKLERDE YERİNİ ALACAK

  Yapılan çalışmalar ile Gelişmiş yapay zeka sistemi elde ettiği verileri işleyerek karar verme özelliğine sahip olacak. İnsan gözüyle tespit edilemeyen kara hedeflerini tespit edebilecek olan bu yapay zeka sistemi Bayraktar AKINCI’nın daha etkin ve rakiplerinden daha aktif ve başarılı kullanımını sağlayacak.

  TAM DESTEK

  Tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başaran ve gelecek hedeflerimize bizi daha çok yaklaştıran AKINCI Bir çok camidan övgü ve tebrikler aldı. Akıncı EO/IR kamera, AESA radarı, Görüş Hattı Ötesi (uydu) haberleşme ve elektronik destek sistemleri gibi kritik yükler taşıyacak olan hava aracı gelişmiş yapay zeka özelliklerine de sahip olacak.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ