Yazar Abi

Modem Kurulumu ve Şifre Değiştirme işlemi

  Modem Kurulumu ve Şifre Değiştirme işlemi

  Modem Seçimi ve Modem Kurulumu

  Yeni internet sağlayıcısına geçenler Kurulum ücretinden tasarruf etmek için veya daha hızlı kuruluma ulaşmak için Modem kurulumunu kendileri yaparlar. Her sağlayıcının farklı arayüzler de olması da modem kurulumunu veya lazım olan gerekli kurulum bilgisinin bulunmasını zorlaştırıyor.

   

  MODEM SEÇİMİ

  Modem seçimi basit gözükse de bilinmeden alınan modem almalar sonrasında ya değiştirme yada elinizde kalmasına sebep olabilir. Modem alırken dikkat etmeniz gereken önemli şey Servis sağlayıcınızın size sunmuş olduğu hizmetin türüne göre modemi satın almak olacaktır. Servis sağlayıcınızın  size sunduğu hizmet ADSL, VDSL, Fiber gibi değişkenlikler gösterebilir.

  Kısaca VDSL hat yapısı bulunan bir bölgede yaşıyorken ADSL modem almanız hizmet alamamanıza sebep olacak. Buna ek olarak teknolojinin hızla gelişmesini de göz önünde bulundurursak mevcut altyapınızdan daha yüksek teknolojili bir ürün almanız ilerleyen zamanlarda modem için tekrar yatırım yapmanızın da önüne geçecektir. Bu sebeple ADSL hat yapısına sahipseniz bile hem VDSL hem ADSL destekleyen bir ürünü tercih etmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

  Modem alırken satıcıya 802.11ac Protokolünü destekleyip desteklemediğini sormanız gerekmektedir. Sebebi modemin  yüksek hızlı kablosuz bağlantıları destekliyor olması gerekmektedir ki ileride sizlere yeni bir modem almanıza neden olmasın ve istediğiniz performansı ürününüzden alabilin.

  Diğer dikkat edilmeyen bir hususda

  Bir modemin üzerinde yazan Mbps değeri ne kadar yüksek ise modem o kadar iyidir o kadar yüksek hız sunar ifadesi ne kadar doğru veya yanlış?

  Soruya  kendiniz de rahatlıkla cevap verebilirsiniz Mbps deeri ne kadar yüksek olursa bu sizin için daima daha iyi olacaktır.

  Mesh teknolojiyi destekleyen modemler daha mı hızlıdır? Neden?

  Mesh teknolojisi ile uyumlu modemler geleneksel modellere göre daha hızlıdır. Mesh teknolojisi, çok katlı ya da betonarme binalarda ortaya çıkan sinyal zayıflaması ve kısıtlı kapsama alanı sorunu için ideal bir çözümdür. Sonuç olarak modem alırken 802.11ac Protokolünü desteğini sorduğumuz gibi Mesh teknolojisi desteğini de sormak da fayda vardır.

  Modem satın alırken Ethernet port sayısına neden dikkat etmeliyiz?

  Diğer önemsiz gözükse de önemli olan husus Ethernet port Sayısıdır. Ev için herhangi gibi bir modemin Ethernet portsayısı yeterli olabilse de ofis için veya biraz büyük bir büro için modemlerde ki Ethernet port sayısı yeterli olmayacaktır. Gigabit Ethernet portuna sahip bir modem almak, daha yüksek hızları görebilmek adına iyi bir tercih olabilir.

   

  #SERVİS SAĞLAYICINIZIN SİZE SUNDUĞU HİZMETE GÖRE MODEM SEÇİMİ YAPIN

   

  Modem Kurulumu

  Birçok Modemin Kurulum mantığı aynıdır Modem Arayüzüne ulaş Hızlı Kurulum ile Kullanıcı adı ve şifreni girerek kurulumunu ADSL Veya VDSL Olarak yap. Hatalı olarak yapmaış olduğunuz işlemler sorun çıkarmaz Modem reset yaparak modeminizi ilk aldığınız duruma kolay bir şekilde getirebilirsiniz. Ayrıca modem kurulumu için birilerinin gelip kurmasını beklemek yerine kendiniz daha hızlı kurabilirsiniz.

  Modem arayüzleri Genelde Türkçe olduğu için de düz mantıkla hareket ederek çok basit kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

  TP LİNK Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ?

  ZYXEL Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ?

  Tarayıcıya 192.168.1.1 Yazın ve giriş yapın   ( http://192.168.1.1/ )

  Mavi Hoşgeldiniz Yazan Kullanıcı Adı ve şifre bölümü göreceksiniz

  Genelde arayüz kulanıcı adı şifreleri modemin modeline değişiklik gösterir

  Kullanıcı Adı  : admin   Şifre : 1234

  Kullanıcı Adı  : admin   Şifre : ttnet

  Kullanıcı Adı  : admin   Şifre : admin

  Kullanıcı Adı  : admin   Şifre : superonline

  Sağ Üstte HIZLI KURULUM  Seçeneği Tıklayınız ve ilerleyiniz burda tekrar sizden tekrar Kullanıcı adı ve şifre isteyecek bu kullanıcı adı ve şifre size Servis sağlayıcınız tarafından verilir yani Milenicom veya Türknet kullandığınızı varsayalım firmanız anlaşma sonucunda size bu bilgileri sağlar Mesaj ile veya arayıp  müşteri hizmetlerinden de öğrenebilirsiniz.

  Kullanıcı Adı : 1096lased1455455410@millenicom      Şifre : RD59965610 gibi  Herkezin kullanıcı adı ve şifresi farklıdır.

  Kullanıcı adı ve şifreniz den sonra Size sağlanan hizmete Göre Please select the interface: yAZAN  YERDE VDSL Veya ADSL Seçeneğini tıklayınız , daha sonra ileri ve kaydet diyerek kurulum işlemini bitirebilirsiniz.

  ZYXEL Modem Şifresi Değiştirme ?

  ZYXEL Modem şifrenizi değiştirmek kolaydır. Yapmanız gereken yeniden 192.168.1.1 adresinden Modem ara yüzünüze Ulaşmak ve AĞ AYARI Sonrasında KABLOSUZ Seçeneğine tıklayıp sayfanın en altından değiştirip kaydedebilirsiniz.

  TLİNK Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ?

  Tarayıcıya 192.168.1.1 Yazın ve giriş yapın   ( http://192.168.1.1/ )

  AİRTİES Modem Kurulumu Nasıl Yapılır ?

  Tarayıcıya 192.168.1.1 Yazın ve giriş yapın   ( http://192.168.1.1/ )

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ